Kırım Rusya`ya bağlandı : Sor Haber
Dünya
06-03-2014 / 15:12
Kırım Rusya`ya bağlandı
Kırım Parlamentosu Rusya`ya bağlanmayı oybirliğiyle kabul etti.
Kırım Parlamentosu Rusya`ya bağlanmayı oybirliğiyle kabul etti. Kırım`ın geleceğini belirleyecek referandum da 16 Mart`ta yapılacak.

Rus haber ajansı, Kırım Parlamentosu`nun Rusya`ya bağlanmayı oybirliğiyle kabul ettiğini duyurdu.

Parlamentonun aldığı karara göre, Kırım`ın Moskova`ya bağlanması halinde, Rusya Federasyonu`nun tüm haklarından yararlanması gerektiği vurgulandı.

Rusya Federasyonu`na bağlanmayı ya da Ukrayna`nın bir parçası olarak kalmayı belirleyecek referandumun da 16 Mart`ta yapılmasına karar verildi.

ZİRVE ÖNCESİ YANUKOVİÇ`E DARBE

AB liderleri bugün Brüksel`de Ukrayna gündemiyle toplanıyor. Toplantı öncesi AB`den Yanukoviç`e yaptırım kararı çıktı. Yanukoviç ve 17 yetkilinin malvarlığı donduruldu.

Avrupa Birliği, Ukrayna`da devlet başkanlığı görevinden azledilen Viktor Yanukoviç ve diğer 17 yetkilinin malvarlığını, ülkede kamu kaynaklarını usulsüz kullandığı ve zimmetine geçirdiği gerekçesiyle dondurdu.

AB`den yapılan açıklamada, 12 ay yürürlükte kalacak yaptırımın, AB resmi gazetesinde yayımlanmasıyla yürürlüğe gireceği belirtildi.

Resmi gazetedeki listede, Yanukoviç`le birlikte işadamı olan oğlu Aleksandr Yanukoviç, dönemin Başbakanı Mikola Azarov, İçişleri Bakanı Vitali Zaharçenko, Adalet Bakanı Olena Lukash diğer bazı bakanlar, Yanukoviç`e yakın işadamları ve bürokratlar bulunuyor.

AB, dondurduğu malvarlıklarını Ukrayna hazinesine geri aktaracak tedbirler alacak.

İsviçre, Avusturya ve Lihtenştayn, aynı isimlerin malvarlıklarını daha önce dondurmuştu.

BAYRAK SAVAŞI SÜRÜYOR

Ukrayna`nın Donetsk kentinde bayrak savaşı da devam ediyor. Ukrayna`nın doğusundaki Donetsk kentinde yerel yönetim binasına bu sabah yeniden Ukrayna bayrağı çekildi.

Ukrayna polisi, dün akşam saatlerinde yerel yönetim binasını ele geçiren Rus yanlısı göstericilerin gece binadan ayrıldıklarını duyurdu. Dün sabah saatlerinde binaya Ukrayna bayrağı çekilmiş ancak akşam saatlerinde Rus yanlıları binayı yeniden ele geçirmişti.

KERRY YENİDEN LAVROV`LA GÖRÜŞECEK

Ukrayna ve Kırım krizinin çözümü için uluslararası girişimler de devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Paris`in ardından bugün de İtalya`nın başkenti Roma`da yine bir araya gelecek.

Son açıklamasında Batı`yı eleştiren Lavrov, "Ukrayna krizi konusunda partnerlerimizin AGİT ve NATO üzerinden gerçekleştirmeye alıştıkları girişimleri işbirliği ve diyaloğa yardımcı olmuyor" dedi.

AB LİDERLERİ TOPLANIYOR

Ukrayna`daki kriz bugün Avrupa Birliği liderlerinin de gündeminde olacak. Liderler bugün Brüksel`de gerçekleştirecekleri olağanüstü toplantıda Ukrayna ve Kırım`deki gelişmeleri ele alacak.Yorumlar Toplam 0 Yorum
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
Yazarlarımız
ŞABAN ÖZTÜRK
ZİFİRİ KARANLIK
ÖZGÜR YILMAZ
DEVLET ve KCK
METİN KAYA
Bu bir komplo mu?
Rüstem BUDAK
Kurban Ettiklerimiz ve Kurban Olduklarımız
NİHAT ADAR
DİN VE DİNDARLIK
Gazete Yazarları
Mehmet METİNER
Diren Kobane!
ÖMER ALTAŞ
Üç masumiyet üç darbe
TAMER KORKMAZ
Uzun menzilli kirli haberler
SALİH TUNA
Ne olur bu pis tuzağa düşmeyelim!
ABDURRAHMAN DİLİPAK
Sıkılma be kardeşim!
Gazetelerin Birinci Sayfaları
Hava Durumu